Niedziela Palmowa we Włocławku PDF Drukuj Email

palmaJak co roku tradycyjnie młodzież z naszego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta z Bądkowa pod kierunkiem p. Zdzisława Etynkowskiego wykonała 8 m piękną palmę. W dniu 28 marca 2010 r. młodzież pojechała do Włocławka na Obchody Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową. Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering tradycyjnie spotkał się z młodzieżą diecezji włocławskiej. O godzinie 13.30 spod Pałacu Biskupiego wyruszyła procesja do Bazyliki Katedralnej, gdzie Pasterz diecezji przewodniczył uroczystej Eucharystii. Uczestniczyli w niej młodzi ludzie, którzy przybyli z różnych parafii wraz ze swoimi opiekunami i duszpasterzami. Słowo powitania na początku Mszy świętej skierował pod adresem Księdza Biskupa i jej uczestników ks. mgr lic. Radosław Nowacki – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Przypomniał on, że już od dwudziestu pięciu lat z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Homilię podczas liturgii wygłosił Pasterz diecezji, który wyraził swoją radość z obecności swoich młodych diecezjan w Katedrze.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na wielką miłość Jezusa, wyznającego podczas Ostatniej Wieczerzy: „Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami.” W nawiązaniu do ewangelicznego pytania: „Nauczycielu, co mam czynić...?” hierarcha wskazał, że na to i jemu podobne kwestie odpowiedź odnajdujemy wyłącznie u Boga. To On bowiem nadaje ludzkiemu życiu sens, czyni je lepszym i pełnym treści. Ksiądz Biskup zachęcił młodych ludzi, by nie bali się zadawać trudnych pytań – pytań egzystencjalnych – oraz by mieli odwagę słuchać Chrystusa, który im odpowiada – nie zawsze w sposób łatwy do przyjęcia. „Niedziela Palmowa jest trudną lekcją” – powiedział kaznodzieja. W przedziwny sposób następuje przejście od radosnego „Hosanna” od pełnego agresji i złości „Ukrzyżuj!”. Z Bogiem jednak nawet cierpienie i śmierć prowadzą do życia. Stad też wypływa potrzeba nieustannego świadczenia o Jego miłości oraz wiernego trwania przy Chrystusowym Krzyżu, z którego bije źródło miłości. Na zakończenie Mszy świętej słowo szacunku i wdzięczności pod adresem Księdza Biskupa Ordynariusza skierowała  młodzież oraz  ks. Grzegorz Nowicki – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. Następnie ks. dr Kazimierz Skoczylas – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Przed rozesłaniem Ksiądz Biskup Ordynariusz pobłogosławił Replikę Krzyża Światowych Dni Młodzieży, przypominając zgromadzonym postać Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, z racji jego zbliżających się uroczystości beatyfikacyjnych. Kapłan ten w swoim krótkim życiu dał przykład heroicznej wierności wartościom najwyższym a  Pan Bóg pozwolił mu w bardzo konkretny sposób doświadczyć tajemnicy swego krzyża. Trzeba  powiedzieć , że  wydarzeniem  tej  uroczystości  była  palma przywieziona  przez  naszą  Młodzież.

Delegacja  nasza  otrzymała  ogromne brawa, obrazki  od  uczestników  uroczystości i uznanie  Ks.  Biskupa. Naszą  grupą  opiekowali się p. Beata Wyborska i p. Mariola Centkowska. Po pasterskim błogosławieństwie Ksiądz Biskup Ordynariusz wraz z kapłanami i młodymi ludźmi udał się procesyjnie ulicami miasta na dalszą część spotkania do hali sportowej OSiR, gdzie miał miejsce koncert ewangelizacyjny. Światowe Dni Młodzieży, obchodzone każdego roku w Niedzielę Palmową stanowią doskonałą okazję, by młodzi chrześcijanie spotkali się ze swoim biskupem, kapłanami i sobą nawzajem, umacniając się w wierności swojemu chrześcijańskiemu powołaniu. Jest to szczególnie aktualne i wymowne dziś, kiedy dawanie autentycznego świadectwa świętości życia wymaga niezwykłej odwagi i wierności. Spotkania te  pozwalają poczuć atmosferę jedności i wspólnoty, stanowiąc równocześnie doskonałe przygotowanie do przeżycia zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Boguslawa Tekli
Jutro: Gerarda Teodora

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content