Pomogliście nam zebrać górę elektrośmieci. Dziękujemy za pomoc. PDF Drukuj Email

IMG_3188Dwudniową zbiórkę elektrośmieci mamy już za sobą. Nie do końca potrafimy napisać, ile dokładnie dzięki olbrzymiemu poparciu mieszkańców naszej gminy zebraliśmy w kilogramach. Przygotowując plan działania spodziewaliśmy się zebrać około 2-3 ton, i to pod warunkiem, że znajdziemy pomysł na dotarcie z naszą prośbą do rodziców naszych uczniów albo ich sąsiadów. Zdawaliśmy sobie sprawę z pewnego ryzyka, czy dorośli zechcą na swój koszt przywieźć do Bądkowa z odległych przecież wsi zużyty czy uszkodzony elektrosprzęt. Nic więc dziwnego, że aby zyskać zrozumienie i chęć pomocy w zbiórce, przez ostatnie 3 tygodnie dosłownie zalaliśmy mieszkańców naszej gminy informacjami o naszej akcji:

  • były spotkania w szkołach,
  • gazeta konkursowa z łamigłówkami,
  • plakaty i postery rozwieszane w Bądkowie i gminnych wsiach,
  • esemesowa i e-meilowa poczta elektrośmieciowa,
  • informacje na stronach internetowych,
  • elektrośmieciowy zegar czasu,
  • artykuły w prasie lokalnej,
  • prośba księdza proboszcza Antoniego Tabaka do parafian

IMG_3207To musiało przynieść efekt i przyniosło. Tak wielkiego poparcia nie spodziewaliśmy się nawet w najskrytszych marzeniach. W ostatni listopadowy piątek i sobotę samochodami, wózkami i ciągnikami aż 139 osób przywiozło elektrosprzęt do gimnazjum, gdzie zorganizowaliśmy zbiórkę. Ponieważ wielu z nich przywiozło sprzęt zebrany od członków rodziny lub sąsiadów, możemy przyjąć, że do naszej konkursowej akcji włączyło się 300-400 osób. A to budzi podziw i szacunek oraz ogromne słowa wdzięczności. W sobotę wprost nie nadążaliśmy z rozładunkiem sprzętu.. Prawie cały czas na rozładunek czekały równocześnie 2-3 pojazdy. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, kiedy podjechał z Torunia z firmy Abba-Ekomed wielki samochód ciężarowy po odbiór elektrośmieci. Wreszcie mogliśmy od razu przywieziony sprzęt ładować bezpośrednio na ciężarówkę, co było dla nas dużym ułatwieniem, gdyż dotąd całą pracę rozładunkową wykonywali dwaj opiekunowie i 3 uczniów. W tym miejscu wielkie słowa podziękowania należą się panu Walerianowi Rogiewiczowi (radny powiatowy), który widząc brak rąk do pracy, przez dwie godziny dźwigał z nami na ciężarówkę najcięższy sprzęt oraz Adamowi Balcerzakowi, który jako swoiste pogotowie ekologiczne, swoim samochodem zwoził sprzęt od osób, które nie miały czym go do nas dostarczyć. Kiedy po załadunku zważyliśmy ciężarówkę, okazało się że było tego 5.800 kg. Prawie 6 to, a przecież zakładaliśmy, ze 2-3 tony będzie już sukcesem. Te 6 ton to także potwierdzenie, że nasz plan dotarcia do mieszkańców na wiele sposobów i pomysłów, był doskonały. Ponieważ niemal bez przerwy podjeżdżały kolejne pojazdy dlatego około godz.14 garaż był już wypełniony prawie całkowicie. Dlatego IMG_3275duży rozmiarowo sprzęt musieliśmy ustawiać juz na zewnątrz. Kiedy po skończonej zbiórce policzyliśmy osoby, które do nas przywiozły zużyty sprzęt, z satysfakcją zauważyliśmy, że w piątek było ich 37, w sobotę aż 102 ! O 13 przepyszną niespodziankę sprawiła nam bądkowska pizzeria „Napoli” – przywożąc dla całej naszej grupy 3 potężne pizze i 12 zapiekanek, to była - jak właściciel pizzerii powiedział -pikantna forma poparcia dla uczniowskich pomysłów. (Nie da się ukryć – smakowało jak mało kiedy, bo też dzieciaki napracowały się ogromnie). Ile tak naprawdę zebraliśmy – dowiemy się gdy firma recyklingowa odbierze i wszystko zważy. Ale tak „na oko” licząc powinno tego razem być 12-13 ton. Czy to dużo? Na pewno tak, skoro w ubiegłorocznej edycji tego konkursu wszystkie szkoły (podstawówki, gimnazja i średnie) w całym kraju zebrały 45 ton. Gdyby tonaż był kryterium rozstrzygającym – zapewne o wynik i miejsce w konkursie bylibyśmy spokojni. Ale tonaż jest tylko jednym z elementów oceny skuteczności działań. (wynik ostateczny poznamy dopiero w styczniu). Przez dwa dni zbiórki każdy, kto przywiózł elektrośmieci dostawał jabłuszko, które dostaliśmy od Spółdzielczej Agrofirmy Plebanka. Dla urzędów i instytucji do pisemnych podziękowań, dzięki życzliwości Państwa Wiolety i Cezarego Niemczyków, będziemy mogli dołączyć krzewy ozdobne, to taki proekologiczny symbol. Ogromnie nas ucieszyło osobiste włączenie się do naszej zbiórki Urzędu Gminy, zwłaszcza pana Jarosława Wochny, na którego głowie spoczął trudny obowiązek zorganizowania odbioru tej prawdziwej góry elektrośmieci. Poparli nas również radni, poczynając od przewodniczącego - pana Dariusza Skierkowskiego, na panach: Andrzeju Nowaku, Marcinie Wesołowskim, Marku IMG_3240Jankowskim i Andrzeju Wódkowskim kończąc. Na naszą prośbę odpowiedziały również instytucje spoza gminy: m.in. Restauracja i Hotel „Amazonka” z Ciechocinka, Satfilm z Włocławka (Michał Kwiatkowski), Spółdzielnia „Jutrzenka” z Osięcin (w tym ostatnim przypadku, to już osobista zasługa pana wójta, Janusza Zaremby). Niezależnie od tego, jakim wynikiem, na jakiej pozycji zakończymy nasz udział w konkursowych zmaganiach, jednego jesteśmy pewni – udało się nam skupić mnóstwo ludzi wokół słusznego pomysłu zadbania o proekologiczne rozwiązanie problemu elektrośmieci w naszym środowisku. Za tę pomoc wszystkim Państwu ogromnie dziękujemy. A jeśli znajdziemy się w finale, to świadomość tego, że wyposażenie budowanego budynku gimnazjum w sprzęt zdobyty w konkursie, niech będzie naszą wspólną satysfakcją.

Józef Nowakowski i Janusz Graczyk – opiekunowie projektu

 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Boguslawa Tekli
Jutro: Gerarda Teodora

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content