Dróg do Niepodległości wiele PDF Drukuj Email

IMG_3085We wtorkowe przedpołudnie 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, nasze gimnazjum było miejscem niezwykle interesującej, poglądowej lekcji historii. Aby godnie, a przy tym nieco inaczej i bardziej atrakcyjnie dla młodzieży gimnazjalnej uczcić 91 rocznicę odzyskania Niepodległości, na zaproszenie nauczyciela historii, bądkowską szkołę, odwiedzili członkowie włocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: Jerzy Banasiak, Andrzej Ziobrowski i Jerzy Wieczorek. To uznani i znani nie tylko w naszym regionie kolekcjonerzy, którzy z niemałym trudem wyszukując i gromadząc nawet najdrobniejsze ślady przeszłości, starają się poskładać niczym z puzzli obrazy minionych czasów. Nasza uroczystość uświetnienia rocznicy odzyskania niepodległości nosiła nazwę „Dróg do Niepodległości wiele”.

IMG_3134Zatem idea spotkania z młodzieżą, stosownie do motywu przewodniego zakładała, iż zaproszeni goście opowiadając o swej kolekcjonerskiej pasji, o najciekawszych eksponatach ze swych zbiorów, traktując je jako autentyczne świadectwa historii, mogli uświadomić młodzieży, że dróg do poznawania dziejów jest nieskończenie wiele i wystarczy tylko na jedną z nich natrafić i chcieć wejść, aby pełnymi garściami czerpać wiedzę o ludziach i ich czynach. O swych zbiorach, ale przede wszystkim o tym, że są one widocznym świadectwem tamtych czasów oraz potwierdzeniem, że banknot, moneta, medal czy orzełek tej, czy innej formacji wojskowej opowiadają o nie tak odległej przecież historii. Szczególnie ta część zbiorów dotycząca kartek reglamentacyjnych, jaką nasi goście pokazali młodzieży, była bardzo ciekawa.

IMG_3137Zgromadzone eksponaty pokazywały jak trudne czasy i wydarzenia towarzyszyły Polakom w trudnych okresach wojen i okupacji, zaś takie „kartki” umożliwiały zakup produktów pierwszej potrzeby m.in. żywności i obuwia, a nawet zwykłych ziemniaków. I rzeczywiście spotkanie miało taki edukacyjny i wychowawczy charakter, bowiem zarówno Pan Jerzy Banasiak jak i Andrzej Ziobrowski okazali się nie tylko wybitnymi ekspertami w swych kolekcjonerskich zainteresowaniach, ale nade wszystko doskonałymi gawędziarzami. A wcale nie jest łatwo zainteresować dzisiejszą młodzież czymkolwiek, zwłaszcza historią i związanymi z nią rocznicami i świętami. A naszym gościom to naprawdę się udało, co zresztą z satysfakcją zauważyli. Spotkanie z gimnazjalistami i zwiedzanie wystawy trwało blisko dwie godziny, ale jeszcze długo po części oficjalnej młodzież wypytywała naszych gości o przeróżne kolekcjonerskie sprawy. Nic więc dziwnego, że uczniowie nagrodzili gości gromkimi brawami, a do tych spontanicznych wyrazów uczniowskiego uznania, serdeczne podziękowania dołączył Ryszard Stępkowski – dyrektor gimnazjum oraz nauczyciel historii – organizator spotkania. Warto dodać, że nawet jeden z rodziców dowiedziawszy się o wizycie znawców numizmatyki uczestniczył w spotkaniu, aby u źródła upewnić się, że znaleziona przez niego moneta rzymska jest naprawdę cenna. Dodajmy też, że panowie Banasiak i Ziobrowski urodzili się i dzieciństwo spędzili w Toporzyszczewie. Zatem to zrozumiałe, że dzieje ich stron rodzinnych nie są im obojętne. Dlatego pod koniec wizyty w Bądkowie wspólnie z dyrektorem gimnazjum i nauczycielem historii, udali się pod obelisk pułkownika Przemysława Barthla de Weydenthal, aby zapalić znicze pamięci i oddać hołd bądkowianinowi poległemu w walce o Niepodległą. (J.Nowakowski)

 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Boguslawa Tekli
Jutro: Gerarda Teodora

Dziennik elektroniczny

Sprawozdania finansowe ZSP

Reklama

Czas

Ulti Clocks content