Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statistics

Użytkowników : 25
Artykułów : 1210
Zakładki : 6
Odsłon : 564790

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń


Designed by:

Śladami historii i tradycji PDF Drukuj Email

P 20171205 120720 vHDR On

   W chłodny poranek 5 grudnia br. grupa 45 uczniów klasy IIa, IIb gimnazjum i VIIb szkoły podstawowej wraz z opiekunami wybrała się do Gniezna w celu zwiedzenia miejsca, gdzie odbył się chrzest Polski i zjazd gnieźnieński oraz sprawdzenia naocznie jak wytwarza się bombki.

   Dwie godziny drogi minęły bardzo szybko i znaleźliśmy się w samym centrum pierwszej stolicy Polski na Wzgórzu Lecha. Zwiedziliśmy pięknie na nim położoną Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uzbrojeni w specjalne słuchawki wysłuchaliśmy lekcji historii przeprowadzonej przez panią przewodnik. Przenieśliśmy się w czasy Św. Wojciecha, Mieszka, Dąbrówki i Bolesława Chrobrego.

   Kolejnym punktem naszej wizyty była Fabryka Bombek i Ozdób Choinkowych KADPOL. Mogliśmy tam zobaczyć jak powstają kruche, szklane ozdoby choinkowe, począwszy od szklanej rury, aż po wydmuchaną tradycyjnymi metodami szklaną bańkę, barwioną następnie azotanem srebra. Kolejny etap to malowanie. Dotąd wielu z nas sądziło, że kolor bombek nie ma znaczenia. Okazało się jednak, że dobór barw to nie przypadek. W czasach, gdy mało ludzi umiało czytać i pisać tak dobierano ich kolor, aby odpowiadał barwom kościelnych ornatów, ubieranych przez księży stosownie do roku obrzędowego lub kościelnych uroczystości. Na zakończenie mieliśmy okazję obserwować pracę pań wykonujących piękne zdobienia. Jeszcze tylko wizyta w przyfabrycznym sklepie i z kruchymi upominkami mogliśmy udać się w drogę do Bądkowa. Miłą pamiątką z tej wizyty są bombki z wypisanym imieniem każdego z uczestników.(JG)

 

Imieniny

Pamiętaj o złożeniu życzeń!!! Dziś: Urszuli Hilarego
Jutro: Filipa Korduli

Dziennik elektroniczny

Projekty

Reklama

Nasza galeria

Czas

Ulti Clocks content